شبیه‌سازی قوچ قمیشلو در پژوهشکده رویان با موفقیت به انجام رسید

شبيه‌سازي قوچ قميشلو در پژوهشكده رويان با موفقيت به انجام رسيد

حسبان اصفهان: قوچ در حال انقراض قمیشلو با همکاری پژوهشگران پژوهشکده رویان اصفهان در بدن گوسفند شبیه سازی شدیحیی خزایی متخصص داروسازی و پژوهشگر موسسه رویان در نشست خبری  که به مناسبت سالروز جهاد دانشگاهی برگزار شد بیان داشت: پژوهشکده رویان اصفهان از سه پژوهشکده طب تولیدمثل، پژوهشکده طب سلولی و مولکولی و پژوهشکده زیست فناوری تشکیل شده است که هر کدام بنا بر مقتضایات خود فعالیت های ویژه ای را انجام می دهند.
وی با اشاره به اینکه پژوهشکده زیست فناوری علمی ترکیبی است که از علوم مختلف برای به تحقق رساندن اهداف خود استفاده می کند و افزود: این پژوهشکده از بخش های متعددی تشکیل یافته که متشکل از آزمایشگاه سلول های بنیادی، ناباروری مردان، جنین شناسی، آزمایشگاه پروتیین های نوترکیب و … است.
این پژوهشگر علوم زیستی را علمی نوبنیاد خواند و اظهارداشت: مهمترین فعالیت این پژوهشکده ایجاد موقعیت دکتری و پسا دکتری برای تمام فارغ التحصیلان است، درواقع این پژوهشکده مکانی است برای فارغ التحصیلان دوره دکتری که  در این مرکز به مدت یک تا سه سال عضو شده و با شرکت در یک برنامه تحقیقاتی دوره پسا دکتری خود را طی کنند.
وی ادامه داد: به عبارتی این افراد پس از گذراندن دوره های مذکور می توانند  با انعقاد قرار داد یک تا هفت ساله در برنامه های پژوهشکده حضور یابند.
خزایی همکاری با صنایع و خدمات باروری و ناباروری را بهترین فعالیت های شاخص ارائه خدمات به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد عنوان کرد و ادامه داد:  این پژوهشکده در راستای ارتباط با خارج از سازمان بسیار فعال بوده و فعالیت های فراوانی را به ثمر رسانده است.
وی شبیه سازی حیوانات و کاربردی کردن آن را مهمترین دستاورد پژوهشکده رویان عنوان کرد و اظهارداشت: با شبیه سازی این حیوانات که بتوانند در بدن خود پروتیین تولید کنند ایران به یکی از کشورهای پیشگام در این زمینه تبدیل شد که هم اکنون برای تجاری‌سازی این دست محصولات در حال فعالیت هستیم.
این پژوهشگر افزود: از دیگر فعالیت های پژوهشکده رویان تولید پروتیین نوترکیب در درمان ناباروری مردان است که در این زمینه نیز به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم.
وی در مورد تولید اندام در بدن حیوانات گفت: ایده این کار از ژاپن به ایران منتقل شد اما با زیرساخت هایی که در پژوهشکده رویان اصفهان بود اقدامات اولیه برای این کار انجام گرفته و در آینده نزدیک شاهد فعالیت بیشتر محققان در این بخش خواهیم بود.
خزایی با اشاره به تولید حیوانات در حال انقراض توسط پژوهشکده رویان، گفت: از مهمترین مزیت های شبیه سازی استفاده از این فناوری برای تولید حیوانات و بازسازی آنان است که در این زمینه برای شبیه سازی قوچ قمیشلو فعالیت های مختلفی را آغاز کردیم.
وی در مورد مراحل فعالیت شبیه سازی، بیان داشت: برای تولید این قوچ که نسل آن در حال انقراض است تلاش شد تا جنین را در بدن گوسفند تشکیل دهند اما این کار بارها با شکست روبرو شد.
این پژوهشگر ادامه داد: در این مدت اخیر با تلاش های پیگیری که در این زمینه انجام گرفت موفق به تولد موفق قوچ قمیشلو از بدن یک گوسفند شدیم، هم اکنون این قوچ زنده و سالم است و امیدوارم با تولد این قوچ پله های موفقیت را به سرعت طی کنیم.

1+

درباره نویسنده

30مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 حسبان اصفهان. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی